Kadir Şeker Olayının Düşündürdükleri
Categories:

Kadir Şeker Olayı

Konya’da yaşanan olayda Kadir Şeker adlı bir genç, tartıştıklarını düşündüğü (haberlerde erkeğin kadını dövdüğü söyleniyor) iki çiftin arasına giriyor ve Özgür Duran‘ı kalbinden bıçaklayarak ölümüne sebep oluyor.

Biliyorsunuz ülkemizde kadına yönelik şiddete karşı büyük bir savaş(!) veriliyor. Maalesef devletin ve sivil toplum kuruluşlarının bunca gayretine rağmen bu olayların ardı arkası kesilmiyor.

En yakın örneği ise Kadir Şeker olayı.

Kadir Şeker yaptığında haklı mıdır haksız mıdır konuşmadan önce söylenmesi gereken sözler var. Gelin önce bunlara bir değinelim. Nihayi cevabı bu sözlerden sonra verelim.

1- Olay esnasında mağdur olduğu söylenen Ayşe D. tam üç kez ifadesini değiştiriyor ve son ifadesinde şöyle söylüyor: “Olay günü Özgür alkollüydü. Tartışıyorduk, beni dövmüyordu. Çok güzel günlerimiz oldu. 19 suç kaydı olması, bir insanı kötü yapmaz.”

Okuduğunuz üzre Ayşe D. olayın kendisine yönelik bir şiddet değil de iki çift arasında sözlü bir tartışma olduğunu söylemesi kabul edilebilir mi?

2- Tıp fakültesi okumak için üniversite sınavlarına hazırlanan bir gencin üzerinde bıçak, çakı ve benzeri materyalin ne işi var?

3- Birine olan şiddeti durdurmak için bıçak kullanmak ve bir insanı öldürmek iyilik sayılabilir mi?

Dışarıdan bakıldığında çok basit gibi görünen ama bu sorularla yüzleşildiğinde ne çetrefilli bir iş olduğu ortaya çıkan bu olayda insanları yargılama yetkisine sahip değilim.

Insanları yargılamadan söyleyebileceğim bir kaç şey var.

Öncelikle üzerimizde başkalarına zarar verebilecek bir alet varken birisiyle tartışmak yahut tartışmayı ayırmaya çalışmak doğru bir tercih değil.

Bildiğiniz gibi ülkemizde emniyet güçleri mevcut. Herhangi bir olumsuz olayda yapılması gereken ilk iş emniyet güçlerine haber verilmesidir.

Olay müdahale etmememiz durumunda farklı bir boyut kazanacak durumda ise ihtiyatlı bir şekilde soğukkanlılığımızı koruyarak müdahil olmalıyız.

Kadir Şeker üzerinde bıçak taşımasaydı katil olmayacaktı. Tıp fakültesi okuyup doktor olacak ve nice insanın iyileşmesine vesile olacaktı.

Umarım ülkemizde bir daha böyle olaylar yaşanmaz..

Kadir Şeker Olayının Düşündürdükleri

4 thoughts on “Kadir Şeker Olayı

  1. Geçmişte de böyle olaylar yaşanıyordu. Tabi bugün sosyal medya olduğu için hemen hemen her şeyden haberimiz oluyor.

   Maalesef hepimiz adaletsiz yargıç olduk. Canımızın istediği masum istemediği katil.

 1. Bu konu üzerine söylenecek o kadar çok şey varki… Bunca zaman kadın cinayetleri için “neden kimse müdahele etmedi” yada “hiç bir insan yok kadına yardım edecek” gibi sözler söylüyorduk. Bu kötü örnekten sonra artık kimsenin böyle bir durumda araya gireceğini sanmıyorum. Kadir ceza alırsa, hiçbir erkek bir daha araya girip kadın kurtarmaya kalkmaz. Zaten Kadir gibi çok az erkek var. Onlarda bu saatten sonra kendisini düşünür.

  19 ayrı suçtan kaydı olan kişiyi savundu kadın. Ve galiba ifadesinin üç kere değiştirmiş. Kadir sonuçta katil oldu, belki bunun bir bedeli olmalı. Ama ortada kasten işlenen bir suç yok. İyi niyet ile araya giriyor kaza ile adam ölüyor.

  1. Maalesef kardeşim. Içinde bulunduğumuz toplum bizi insan olmaktan öte bir yana doğru savuruyor.

   Bu olayda şunu unutmamamız lazım. Bir insanı yaralamak hele öldürmek ne gerekçeyle olursa olsun suçtur. Bunu değiştiremeyiz. Lakin burada hakim kararı verirken olayın gerçekleşme şeklini ve Kadir Şeker’in de insan olduğunu ve kendi öfkesine yenilebilecegini hatırlamalıdır.

   Muhtemelen ceza alacaktır.. Hakkımızda hayırlısı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.