İstanbul'da Uğrak Mekanlarım #1: Sultanahmet Camii

İstanbul’da Uğrak Mekanlarım #1: Sultanahmet Camii

Trakya’da oturmamın getirdiği güzelliklerden biri de İstanbul’a dilediğim zaman gidebilecek mesafede olması. Istanbul benim için yaşamaya değil ama gezmek için çok güzel bir yer. İstanbul’a her gidişimde mutlaka uğradığım (en azından uğramak için fırsat kolladığım) yerler vardır. İşte bu yerlerden biri de Sultanahmet Camii diğer adıyla Mavi Cami (Blue Mosque)’dir.

Dini hassasiyetlerin yanında dini manası olan tarihi yapılara da hayranlık duyuyorum. Bunun nedenini de çocukluğumda rahmetli dedemin beni gezdirmelerine bağlıyorum. Gecmişten gelen bir akışkanlık da diyebiliriz.

Istedim ki bu yazıda hem Sultanahmet Cami’inden bahsedeyim hem de sizlere sevdiğim şeylere dair kendimden bir parça sunmuş olayım.

Sultanahmet Camii

İstanbul'da Uğrak Mekanlarım #1: Sultanahmet Camii

İstanbul’un bir simgesi olan Sultanahmet Cami çini dekorasyonu nedeniyle “Mavi Cami” olarak da adlandırılır. Tıpkı dışarıdan görünüşü gibi yapının içi de büyük bir birlik ve yalınlık içindedir.

Sultanahmet Camisi’nin esas girişi Roma devrinden kalan Hipodrom tarafındadır. Bir dış avlunun çevrelediği iç avlu ve esas mekan yüksek bir podyum üzerindedir. İç avluya açılan kapıdan ortadaki sembolik şadırvan ve etrafı çevreleyen galerilerin üzerinden, etkiliyici bir uyum içinde birbiri üzerine yükselen kubbeler görülür.

İçeriye açılan üç kapının herhangi birinden girildiğinde dış görünüşü tamamlayan boyama, çini ve vitray camlarının zengin ve renkli süslemeleri ile karşılaşılır. İç mekan büyük bir bütündür; ana ve yan kubbeler geniş sivri kemerlerin dayandığı dört iri sütun üzerinde yükselir.

20.000’den fazla İznik çinisinin mavi ve beyazı ile Kuran yazmalarının altın sarısı, halıların kızıllığıyla mükemmel bir atmosfer oluşturur. Çoğunluğu renkli camlı olan 260’ı aşkın pencere sayesinde dev mekanda (51×53 metre) hem ışıl ışıl aydınlık, hem de mistik bir loşluk söz konusudur.

Yapımı 1616’da sona eren “Mavi Cami” Osmanlı mimarlık sanatının ulaştığı en son noktanın ürünüdür.

İstanbul'da Uğrak Mekanlarım #1: Sultanahmet Camii

Ana Cami

Türkiye’nin altı minareli ilk camisi olan Sultanahmet Camii 1. Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesinin ardından İstanbul’un ana cami olmuştur.

Mimar Sinan’ın Öğrencisinin Eseri

Sultanahmet Camisi’nin mimarı Mehmet Ağa’dır. Mimar Sinan’ın öğrencisi olan Mehmet Ağa Sultanahmet Camisi’nin yapımında hocasının daha önce tasarladığı bir planı daha büyük ölçülerde uygulamıştır.

Altı Minareli Camilerin İlk Örneği

Minareler, klasik Türk üslubunun bir diğer örneğidir. Spiral merdivenlerle şerefelere ulaşılır. Kubbeler ve minarelerin üstleri kurşunla kaplıdır, bunların uçlarındaki alemler ise altın kaplamalı bakırdan yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.